Terviseportaali loomisel oleme lähtunud WCAG 2.1 AA ligipääsetavuse juhenditest. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad Terviseportaali sisu tarbida näiteks vaegnägijatel, pimedatel, kurtidel või kognitiivsete piirangutega inimestel. Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Põhilistest abivahenditest on allpool toodud täpsem ülevaade.

Sisu suurendamine Terviseportaalis

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust. Veebilehitsejas on võimalik lehte suurendada või vähendada, kui samaaegselt vajutada Ctrl-klahvi (MacOS operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja "+"- või "-"-klahvi. Teksti saab tagasi normaalsuurusesse, kui vajutada samaaegselt Ctrl- ja 0-klahvile.

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad eraldiseisvaid programme või seadeid ekraanil esitatava sisu suuruse muutmiseks:

Windows 7-s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Programm jälgib hiire kursori asukohta ning väikeses avanenud aknas on kõik suurendatult kuvatud.

Windows 10-s on võimalik sisu suurendada vajutades all vasakul Windowsi logoga nupule ja samal ajal klaviatuuril plussmärgi nupule (+) nii mitu korda, kui mitu korda soovid sisu suurendada. Sisu suuruse vähendamiseks vajuta samaaegselt Windowsi logo nupule ja klaviatuuri miinusmärgiga nupule (-).

Apple’i arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks vajutada ülevalt vasakust nurgast Apple’i logole > System Settings > Accessibility > Zoom.

Linux - valid arvuti menüüst “Activities”, trükid Accessibility (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja avad selle. Edasi vali “Seeing” plokist “Zoom” ja lülita suurendamine sisse.

 

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Terviseportaalis esitatud sisu on loodud ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele, mis tähendab, et ekraanilt loetakse ette kõik oluline, nii tegevuste kui ka piltide kirjeldused.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

 

Kui märkad Terviseportaalis kohta, mis ei vasta sinu ligipääsetavuse ootustele, siis palun anna sellest kindlasti teada kirjutades [email protected]. Koos saame teha parema ja kergemini kasutatava portaali.